A więc warto, wierzcie mi, dobrze znać literę Pi…

A więc warto, wierzcie mi, dobrze znać literę Pi… 1024 900 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu

Święto Liczby Pi (π)

          14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Liczby Pi – matematycznej stałej, która pojawia się w wielu działach zarówno samej matematyki, jak i fizyki. Z tej okazji na różny sposób świętowaliśmy to święto, jedni wzięli udział w konkursie na plakat o liczbie Pi, drudzy podjęli się wyzwania rozwiązania konkursowej  krzyżówki, której hasłem była dawna nazwa liczby PI – LUDOLFINA. Niby tylko liczba PI a działo się wiele.   Natalia Szymusiak z klas I technikum żywienia i usług gastronomicznych postanowiła uhonorować liczbę PI i napisała na jej cześć wiersz:

„Gdy egzamin z matmy mam, różne litery greckie znam.

Jedną z nich jest liczba Pi, która spać nie daje mi.

Niby taka prosta jest, a przez nią oblany test!

Uczeń, który dobrze ją zna, to egzamin świetnie zda.

3,14 spamiętamy i na szóstkę sprawdzian zdamy.

A więc warto, wierzcie mi, dobrze znać literę Pi.

Bo gdy promień koła znasz, to gotowe pole masz.”

W głosowaniu na najciekawszy plakat wzięło udział ponad 600 osób wśród uczniów  i nauczycieli naszej szkoły. I miejsce zajęły uczennice klasy  II technikum architektury krajobrazu: Justyna Nykaza i Katarzyna Wojtas, II miejsce – również uczennica z tej samje klasy Katarzyna Ślazyk. Nagrodzono także plakaty następujących uczniów: Aleksandry Kalaty z klasy III branżowej szkoły, Magdaleny Bielawskiej z klasy II technikum technologii żywności, Barbary Mroszczak z klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz Kristiana Danka z klasy  II technikum weterynarii .  Jako pierwsze poprawnie rozwiązały krzyżówkę  i za pomocą dziennika Librus dały o tym znać uczennice klasy IV technikum technologii żywności: Wiktoria Guroś, Klaudia Radwańska oraz Oliwia Tylecka.

         Dodatkowo  Ciekawostki o tej ciekawej stałej matematycznej przedstawiały w poszczególnych klasach uczennice klasy IV technikum żywienia i usług gastronomicznych: Anna Antolak, Monika Gil i Karolina Młynarczyk. Nagrodami za poprawne odpowiedzi na pytania zadawane przez uczennice były zakładki do książki – oczywiście z liczbą Pi.

          W tym dniu odbył się także Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Organizator zobowiązał się do przekazania wyników do 04.05.2023 r. Czekamy więc  z niecierpliwością!

          Wszystkim, którzy wzięli udział w Święcie Liczby Pi serdecznie dziękują organizatorzy Tatiana Jamrozik i Joanna Zagata.

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH