Technicy Weterynarii odkrywają tajemnice pszczół.

Technicy Weterynarii odkrywają tajemnice pszczół. 1024 738 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu

Pszczoła miodna, fascynujące stworzenie znane ze swojej pracowitości, o ogromnym znaczeniu dla rolnictwa oraz środowiska naturalnego, znana ludzkości od tysięcy lat, ciągle skrywa przed nami  sekrety. Przy tak bogatym „CV” ten sympatyczny owad nie mógł umknąć zainteresowaniu społeczności Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu.  Od kilku lat w naszej szkole  organizujemy obchody Światowego Dnia Pszczół i zwracamy uwagę na znaczącą rolę tych owadów, zagrożenia jakie przed nimi stoją oraz sposoby ich ochrony.

Pszczoły już na dobre wpisały  w naszą szkolną rzeczywistość, a my aktywnie poszukujemy możliwości poszerzenia wiedzy na ich temat. W ramach współpracy szkoły z  Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym w Balicach w dniu 2 lipca br.  jedenastu uczniów z technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii wraz z opiekunami wzięło udział w szkoleniu praktycznym pt. „Pobieranie i ocena nasienia trutni oraz jego wykorzystanie do inseminacji matek pszczelich”. Szkolenie w Balicach  prowadzili  pracownicy Zakładu Biotechnologii Rozrodu i Kriokonserwacji. Pomimo przerwy wakacyjnej  uczniowie chętnie skorzystali z okazji, aby poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe i zdobyć nowe doświadczenia związane z ich przyszłym zawodem.

Oto  krótka relacja uczniów z wyjazdowych ćwiczeń praktycznych:

zanim poszliśmy do pasieki, musieliśmy się do tej wizyty odpowiednio przygotować, tzn. założyć specjalny kapelusz z siatką ochronną.  Czuliśmy się bezpiecznie, bo cały czas czuwali nad nami pracownicy Instytutu, którzy instruowali nas jak zachować się, aby pszczoły opatrznie nie wzięły nas za zagrożenie. Po otwarciu ula łapaliśmy trutnie, bez obaw
o użądlenie.  Była to dla nas nauka i zabawa. Po złapaniu odpowiedniej ilości trutni udaliśmy się do laboratorium na drugą część szkolenia. Tutaj pod okiem pracowników mogliśmy sami pobrać nasienie, ocenić jego parametry i przygotować do podania matce pszczelej. Dodatkowo, mieliśmy okazję poznać sposób, w jaki nasienie trutni poddaje się mrożeniu
w ciekłym azocie. W przyszłości zastosowanie tej techniki może odegrać ogromną rolę
w ochronie zasobów genetycznych pszczół. Na koniec, każdy z nas mógł pod okiem pracowników Instytutu przygotować matkę pszczelą do podania nasienia. Jest to czynność wymagająca niesamowitej precyzji, cierpliwości i opanowania. Okazało się, że  podołaliśmy zadaniu celująco. Po zakończeniu szkolenia podekscytowani, z dużą dawką wiedzy i dobrym humorem wróciliśmy do domów. Po wizycie w Balicach i ciekawym szkoleniu podwójnie cieszymy się w szkole już  postawiliśmy  domek dla zapylaczy, a przyszłościowe plany to szkolna pasieka. Już dziś deklarujemy,  że chętnie będziemy wracać do Instytutu PIB
w Balicach po kolejne dawki wiedzy o pszczołach.

Gorąco pragniemy, aby z naszej szkoleniowej relacji płynęło następujące przesłanie: pamiętajmy, aby na co dzień doceniać pracę pszczół. Dla nas ludzi to łyżeczka miodu do herbaty, a dla kilku pszczół to dzieło ich całego życia. Dbajmy o pszczoły, chrońmy je
i wspierajmy lokalnych pszczelarzy.

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH