STRES

STRES 1024 576 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu

     Drodzy uczniowie witamy Was w nowym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że wszystkie założone cele na ten rok uda się Wam zrealizować. Jednak aby się tak stało należy zadbać nie tylko o Swoje ciało, ale również albo przede wszystkim o umysł.

Współczesny świat stawia przed Wami różne wyzwania. Szybkie tempo życia oraz nadmierne oczekiwania mogą stać się źródłem stresu. Przypomnijmy, że stres jest reakcją naszego organizmu na różne trudności i wyzwania pojawiające się w życiu codziennym. Wiąże się z nim stan wzmożonego napięcia nerwowego, a także wiele różnego rodzaju reakcji fizjologicznych (efekt działania tzw. hormonów stresu). Jeśli stres jest silny i przewlekły, to w efekcie może  doprowadzić do wyczerpania psychicznego, emocjonalnego i fizycznego, co niestety zwiększa ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.

Można powiedzieć, że ZE STRESEM jest trochę tak jak z załadowaną przyczepą. Ciężarówka pociągnie ją bez trudu. Ale auto osobowe nawet na krótkim dystansie nie da sobie rady z takim obciążeniem — po prostu może wysiąść silnik. To samo może spotkać ciebie, jeśli żyjesz w ciągłym stresie.

Czy da się coś z tym zrobić? Oczywiście! Żeby się nie wypalić, trzeba zmniejszyć obciążenie albo podrasować „silnik”. Możesz nawet skorzystać z obu tych opcji. Zobacz, w jaki sposób:

  1. Zmniejsz obciążenie- dostosuj obciążenie do mocy swojego „silnika”

Naucz się odmawiać- pamiętaj o swoich ograniczeniach i nie bierz na siebie zbyt wielu obciążeń. Każdy z nas ma własny limit „ładowności”.

Wskazówka: Jeżeli trudno jest ci od razu odmówić, powiedz: „Daj mi trochę czasu do namysłu”. Przed ostateczną odpowiedzią zastanów się: „Czy mam dość czasu i sił, żeby się w to zaangażować?”.

  1. Odkładanie na później

Zmierzenie się ze skomplikowanym zadaniem samo w sobie jest stresujące, po co więc pogarszać sytuację odwlekaniem? Przecież lepiej mieć to z głowy jak najszybciej!

Wskazówka: Żeby się zmotywować, przygotuj listę rzeczy do zrobienia. Rozbij większe zadania na mniejsze części i od razu weź się do pracy.

Pamiętaj również aby trzymać porządek! Jeżeli musisz przekopać pół domu, żeby znaleźć zeszyty lub czyste ubranie, dokładasz sobie stresu. Nie chcesz biegać rano z wywieszonym językiem? Zarezerwuj wieczorem pięć minut na ogarnięcie swoich rzeczy.

  1. Dbaj o kondycję fizyczną i właściwe odżywianie

Znawcy tematu zgodnie twierdzą, że w osiąganiu lepszej wydajności pomaga zdrowy sposób odżywiania, regularne zażywanie ruchu i odpowiednia ilość snu (7-8 godzin).

Zobacz przykłady co pić i jeść, a czego unikać, aby lepiej radzić sobie ze stresem:

DOBRZE

Woda – picie wody pomoże Ci w zwalczeniu stresu. Gdy Twój organizm jest odwodniony, produkuje więcej kortyzolu (hormonu stresu).

Śniadanie – zaspałeś i spieszysz się do szkoły więc nie jesz śniadania? Narażasz swój organizm na stres.

Zdrowe przekąski – na stres w pracy przegryzasz paluszki albo biszkopty? Zamień je na owoce, warzywa i bakalie.

Zielona hebrata – antyoksydanty wyłapią z Twojego ciała wolne rodniki odpowiedzialne za stres.

ŹLE

Kawa i energy drinki – szczerze odpowiedz sobie na pytanie, czy nie pijesz więcej niż 2 kawy i energy drinki dziennie. Kofeina podnosi poziom stresu.

Alkohol – nie tylko niszczy wątrobę, ale zwiększa też reakcję stresową Twojego organizmu.

     4. Buduj relacje z innymi

Nie wahaj się szukać wsparcia u rodziców i przyjaciół. Czy to coś da? Oczywiście! Podwyższony poziom stresu może negatywnie się odbić na twoim sercu, naczyniach krwionośnych i układzie odpornościowym, a jak wynika z badań, wsparcie emocjonalne przeciwdziała takiemu szkodliwemu wpływowi. Pamiętaj jednak by ograniczać kontakty z osobami, które będą Cię dodatkowo „nakręcać” w stresującej dla Ciebie sytuacji.

   5. Znajdź swój sposób na relaks!

Zastanów się, które aktywności sprawiają, że nie myślisz o niczym,  masz tzw. „pustą głowę”? To pozwoli  Twojemu organizmowi odpocząć  i zwalczyć stres.

 

Opracowały:

Bąbol Justyna, Radwańska Anna

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH