Dzień wolontariusza

Dzień wolontariusza 1024 723 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu

Dnia 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Wolontariusza. Popularność i świadomość wolontariatu rośnie w naszym kraju od lat, ale nadal zdarza się usłyszeć, że wolontariusz ze swojej pracy nie może czerpać korzyści. Wolontariat to dla nas wciąż termin kojarzony głównie z kontaktem z cierpieniem lub problemami innych. Jednak jego wizerunek niewiele ma wspólnego z tym, jak swoją aktywność postrzegają sami wolontariusze:

Wolontariat daje mi szansę na to, żeby odkryć inny świat. Pokazuje mi też, że nie zawsze wyznacznikiem szczęścia jest spektakularny sukces czy duże pieniądze. Czasami wystarczy po prostu czyjaś obecność.

Spotkałam świetnych ludzi: młodych, energicznych, aktywnych. Nauczyłam się pracować w dużym zespole, a jednocześnie pracować nad sobą. Umiem też lepiej organizować mój czas. Okazało się, że doba wciąż ma 24 godziny, ale jest bardziej pojemna. No i najważniejsze: wolontariat to najciekawsza pozycja w moim CV!

Pragnienie pomagania jest w każdym z nas. By mieć wpływ i zmieniać na lepsze świat oraz ludzi, którzy nas otaczają. Będąc Liderem Paczki lub innym wolontariuszem, można to pragnienie zaspokoić. To na naszych oczach zmienia się czyjeś życie.

Wolontariat jest jak podróżowanie – poszerza horyzonty. Odkryłem jeszcze jedną ważną rzecz – Jeśli chcesz zmieniać świat, to musisz uwierzyć, że masz wpływ. Odważ się zrobić najpierw choć mały krok – pomóż jednej osobie, jednej rodzinie. Później sam będziesz chciał więcej.

Zaczęłam chcieć próbować nowych rzeczy, takich których wcześniej się trochę obawiałam. Przekraczanie swoich barier dało mi dużo motywacji do działania. Stałam się bardziej otwarta, zmotywowana. Teraz patrzę na świat trochę inaczej, widzę więcej możliwości. Dostrzegam to, co można zmienić w otoczeniu. Mam poczucie, że mamy wpływ na to co się dzieje dookoła, że będąc w odpowiednim miejscu można coś zmienić. Tym miejscem może być wolontariat.

Wolontariat jest dla mnie zdobywaniem doświadczenia i umiejętności, pomaganiem innym bezinteresownie (bo nic w zamian nie otrzymujemy, no może uśmiech albo miłe słowo), zdobywaniem nowych znajomości, rozwojem osobistym, uczymy się pomagać innym, pracujemy nad sobą, doskonalimy się w różnych rzeczach.

Praca wolontariusza jest czasami ciężka, wymaga poświęcenia, wzbudza wiele emocji. Przede wszystkim poznaje się wiele wspaniałych osób, spotykających się w jednym celu – aby wspólnie pomagać bezdomnym zwierzętom, które tak na prawdę nie mają nikogo. Schronisko jest miejscem ponurym i z perspektywy niektórych ludzi nieprzyjaznym, ale daje nam – wolontariuszom wiele radości, ponieważ chętnie tam przyjeżdżamy. Wiemy, że ktoś na nas czeka, jesteśmy komuś potrzebni. Czujemy z tego powodu satysfakcję. Wolontariat daje nam szansę spróbowania czegoś nowego, a także spędzenia czasu w pożyteczny sposób. Można zauważyć, że na świecie jest wiele nieszczęśliwych zwierząt, dlatego trzeba im pomagać. Praca wolontariusza uczy kochać. Kochać bezgranicznie i bezwarunkowo.

Bardzo zachęcamy do dołączenia do grona wolontariuszy, na początek włączając się do akcji organizowanych w naszej szkole (m.in. Szlachetna Paczka, Zbiórka dla schroniska, zbiórka odzieży, kiermasz ciast i ozdób świątecznych). Na pewno znajdziecie zadania odpowiednie dla siebie. Każdy w czyś się specjalizuje. Wykorzystajcie swoje dotychczasowe umiejętności oraz posiadaną wiedzę aby pomóc innym. Podejmujcie się zadań będących wyzwaniem, a wówczas sami nauczycie się nowych rzeczy. A może macie pomysły na jakieś nowe akcje szkolnego wolontariatu? Skontaktujcie się z panią Anną Włodarczyk lub panią Małgorzatą Rusinek.

Wszystkim wolontariuszom życzymy wielu sukcesów i wspaniałych doświadczeń w pomaganiu. Jesteście wspaniali!

 

Źródła:
www.szlachetnapaczka.pl; 
https://mcplodz.wordpress.com; 
https://ochotnicy.waw.pl;
http://www.mlodzirazem.pl;
www.deon.pl;  
http://kundellos.pl/2013/03/25/dlaczego-warto-zostac-wolontariuszem/

UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH