.

KSIĄŻKA I PRAWA AUTORSKIE

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi (...) A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej
                                                                      (F. Petrarka)

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest dzień książki. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. Jak pewnie co niektórzy doskonale wiedzą  w tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym świecie.  W Polsce Święto książki obchodzimy od 2008 roku.

(źródło: www.swiatowydzienksiazki.pl)

Skomentuj

Komentujesz jako Gość.