.

Historia ludzkich osiągnięć

Wydarzenia

HISTORIA ZAPISANA W XIX I XX - WIECZNYCH SZKOLNYCH ŚWIADECTWACH

Historia ludzkich osiągnięć

Od połowy maja do połowy czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu można było oglądnąć wystawę historyczną pt.: "Historia ludzkich osiągnięć. Dyplomy, świadectwa, zaświadczenia z XIX i XX wieku". Wystawa przygotowana przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, jest kolejnym przedsięwzięciem wystawienniczym jakie z inicjatywy pana Bogusława Guta odbyło się na terenie szkoły.

Uroczyste pożegnanie absolwentów

Wydarzenia

„..abyście nie zatracili przyjaźni miedzy sobą..”

Uroczyste pożegnanie absolwentów

26 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu  uroczyście pożegnano tegorocznych maturzystów.

Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej, gdzie powitano przybyłych gości, absolwentów oraz grono pedagogiczne. Po przekazaniu pocztu sztandarowego młodszym kolegom, nastąpiło wręczenie nagród najlepszym absolwentom.

SMAK GOŚCINNOŚCI

Wydarzenia

„Smak gościnności” – Międzynarodowy Konkurs Kulinarny

SMAK GOŚCINNOŚCI

V Międzynarodowy Konkurs Kulinarny "Smak Gościnności" odbył się w dniu 5 kwietnia 2019 roku  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach.
Tematem przewodnim V edycji była suska sechlońska.

Nasza szkołę reprezentowali: Maciej Walkosz z klasy III technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Mikołaj Leja z kl. II Branżowej szkoły I stopnia kształcącej w zawodzie kucharz.

Nasi panowie otrzymali wyróżnienie za :

  • Przystawka: Oscypek nadziewany śliwką ułożony na carpaccio z buraka.
  • Danie główne: Filet z gęsi podany z knedlami, sosem śliwkowym i grillowanymi warzywami.

Uczniów do konkursu przygotował mistrz kulinarny z  ZSCKR p. Robert Stanek.