.

Konkurs wigilijny

"Kulinarne zwyczaje wigilijne"

Konkurs wigilijny

Dnia 19 grudnia b.r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu miał miejsce finał Szkolnego Konkursu Gastronomicznego pod hasłem „Kulinarne zwyczaje wigilijne z różnych regionów Polski”. W tym dniu na stole wigilijnym pojawiło się 30 potraw przygotowanych przez uczniów. W konkursie brało udział 15 dwuosobowych zespołów z klas o profilu gastronomicznym. Na specjalnie przygotowanych wigilijnych stołach gościły: m.in. gołąbki postne, kasza z grzybami, wieniec drożdżowy, zupa grzybowa z łazankami, pieczone pierogi z kapustą i grzybami, krokiety wigilijne, kluski z makiem, kutia, barszcz postny z kołdunami grzybowymi, dzyndzałki, makówka, sałatka wigilijna, pierniki, galaretka śledziowo - jarzynowa, piernik przekładany. Warto podkreślić fakt, iż wszystkie potrawy zostały pięknie udekorowane i profesjonalnie  podane.

Komisja konkursowa w składzie: pan Marian Nowak – dyrektor szkoły oraz nauczyciele p.  Halina Galas i p. Anna Marko, nie miała łatwego zadania. Zgodnie z regulaminem konkursu ocenie podlegał smak i sposób podania oraz sposób przekazania  krótkiej informacji na temat tradycji przygotowanej wigilijnej potrawy.

Zwycięską drużyną okazały się uczennice: Małgorzata Zagata i Gabriela Markowicz z klasy II a technikum kształcącego w zawodzie technik  żywienia i usług gastronomicznych, które podały żur grzybowy z ziemniakami i placek Królewski.

Nagrodzeni zostali również zespoły, których potrawy szczególnie przypadły do gustu i smaku komisji: Justyna Sarna i Radosław Górka za kapustę z grochem i wigilijną roladę biszkoptową, Jakub Stanek i Jakub Pyzowski za zupę rybną i krajankę piernikową. Wyróżnienie w konkursie otrzymały: Weronika Sączek i Monikę Sąder, które przygotowały i podały śledzie wigilijne i moczkę.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystego Apelu Wigilijnego. Wszystkie przygotowane potrawy konkursowe degustowali nauczyciele i pracownicy szkoły na tradycyjnym spotkaniu wigilijnym w szkole.

W okresie świątecznym na Kokoszkowie szczególnie cieszył zapach pierników, które kojarzą się nam wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia... na które czekamy cały rok.

Organizatorzy konkursu: p. Regina Leja, p. Dorota Kościelniak, p. Teresa Wrocławiak i p. Halina Galas.