.

PORTUGAL

Wydarzenia, Aktualności

II TW POZNAJE PORTUGALIĘ

PORTUGAL

Z dniem 21 maja 2017 roku, grupa 12 uczniów Technikum Weterynarii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, wyjechała na praktyki zawodowe do Portugalii – do miejscowości Barcelos. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu pn. „Europa w Nowym Targu - podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez europejskie praktyki” realizowanego przez Małopolskie Centrum Edukacji Sp. z o.o.

 Projekt realizowany jest na zasadach programu Erasmus+ - współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

SMAK DROGI KAŻDEMU

Wydarzenia, Aktualności

PIEROGI SMAK DROGI KAŻDEMU

SMAK DROGI KAŻDEMU

to hasło przyświecało konkursowi na najsmaczniejsze pierogi w którym wzięli udział uczniowie klas żywieniowych. Pod opieką nauczycieli przygotowywali pierogi o różnych smakach, które zostały ocenione przez komisję pod przewodnictwem Pana Dyrektora Mariana Nowaka.

Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz degustacja przez zaproszonych gości odbyła się na sali gimnastycznej. Gratulacje dla zwycięzców oraz podziękowanie dla wszystkich, którzy przygotowali i uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Zapraszamy do galerii obok >>>>>>

ABITURIENCI 2017

Wydarzenia, Aktualności

POŻEGNANIE ABITURIENTÓW

ABITURIENCI 2017

28 maja 2017 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu  uroczyście pożegnano tegorocznych maturzystów.

 Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej, gdzie po przywitaniu osób przybyłych na tą uroczystość, przede wszystkim Absolwentów, zaproszonych gości oraz grona pedagogicznego, młodzież maturalna przekazała uroczyście sztandar szkoły młodszym kolegom.

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości, nastąpiło wręczenie nagród absolwentom.            Najlepszą absolwentką została Danuta Stękała - uczennica klasy IV  technikum kształcącego w zawodzie technik turystyki wiejskiej, która otrzymała nagrodę burmistrza miasta Nowy Targ oraz Agnieszka Majchrzak  - absolwentka technikum  żywienia i usług gastronomicznych, która otrzymała nagrodę dyrektora szkoły oraz nagrodę ufundowaną przez P. Stanisława Barnasia Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

TURNIEJ TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY

Wydarzenia, Aktualności

OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZY

TURNIEJ TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY

 

W dniu 25.04.2017 r. odbył się etap oddziałowy XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno–Krajoznawczego PTTK w Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Targu.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Barbara Bala, Aneta Broźna, Danuta Stękała z klasy IV technikum turystyki wiejskiej. Drużyna zajęła II miejsce spośród szkół ponadgimnazjalnych i będzie reprezentować oddział PTTK na eliminacjach wojewódzkich.

 

ZACZYNAMY

Wydarzenia, Aktualności

KURSY JUHAS BACA

ZACZYNAMY

W dniu dzisiejszym w obecności zaproszonych zainaugurowano rozpoczęcie kursów pasterskich JUHAS, BACA. Uroczystość poprzedziły występy szkolnego zespołu góralskiego, następnie głos zabierali Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenie Rolniczego w Nowym Targu mgr inż Marian Nowak oraz zaproszenie goście.

W wypowiedziach podkreślano znaczenie tego projektu dla rozwoju gospodarczego Podhala oraz kultywowania tradycyjnego sposobu gospodarowania jakim jest hodowla i wypas owiec. Podkreślano że wypas i hodowla owiec to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy ale nie do przecenienia jest rola kulturotwórcza. Rozwój cywilizacyjny jest nierozerwalnie związany z kulturą pasterską, jeżeli nie zadbamy o zachowanie tego sposobu gospodarowanie utracimy więź pokoleniową z góralami którzy od najdawniejszych lat zajmowali się pasterstwem.

Po oficjalnych uroczystościach słuchacze kursu udali się na pierwsze zajęcia, życzymy wytrwałości i satysfakcji z uczestniczenia w tym programie.

KSZTAŁCENE ZAWODOWE

Wydarzenia, Aktualności

Centrum Kompetencji Zawodowych i własne odnawialne źródło energii.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu  rozpoczyna realizację II edycji programu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”.

W dniu 23 marca 2017 r.  dyrektor szkoły p. Marian Nowak odebrał  od Marszałka Województwa Małopolskiego p. Jacka Krupy promesę o wartości 1.152 .276,00 PLN na utworzenie w ZSCKR Nowy Targ CENTRUM KOMPETENCJI ZAWODOWYCH w BRANŻY ROLNICZEJ.

 W roku 2016 szkoła przystąpiła do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego działanie 10.2.2. Kształcenie Zawodowe Uczniów i ostatecznie wniosek ZSCKR został zakwalifikowany do realizacji.

Projekt pt. „ZSCKR Nowy Targ – umiejętności szansą Twojej Przyszłości” rozpisany jest na cztery lata i obejmuje oprócz utworzenia Centrum Kompetencji Zawodowych także szereg kursów zawodowych, staże zawodowe oraz pomoc stypendialną dla najzdolniejszych uczniów. W najbliższym czasie rozpoczynamy rekrutacje młodzieży na kursy i staże oraz zakupy wyposażenia bazy do kształcenia zawodowego.

FESTIWAL ZAWODÓW

Wydarzenia, Aktualności

ZSCKR Nowy Targ na Festiwalu Zawodów w Krakowie

W dniach 23-25 marca w Krakowskiej hali Expo miała miejsce wielka impreza informacyjna- FESTIWAL ZAWODÓW 2017. Kilkadziesiąt szkół z całej Małopolski prezentowało na niej swoją ofertę edukacyjną. Spośród wystawców, z pewnością wyróżniały się stoiska przygotowane przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu.

Reprezentanci architektury krajobrazu z tejże szkoły promowali swój kierunek w nastrojowo zaaranżowanym przez uczniów wnętrzu ogrodowym z roślinami oraz modrzewiowym tarasem. Przyszli weterynarze udowadniali zwiedzającym, że pytony potrafią być naprawdę sympatyczne, choć część zwiedzających przezornie wolała utrzymywać bezpieczny dystans. Szkoła Rolnicza z Kokoszkowa we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Myślenicach wystawiła bacówkę z prawdziwymi owieczkami promując w ten sposób dość popularny już kurs na bacę i juhasa. Żywy inwentarz okazał się hitem trzydniowych targów i wzbudzał ogromne zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych zwiedzających.

60 LAT

Wydarzenia, Aktualności

60. ROCZNICA PODPISANIA TRAKTATÓW RZYMSKICH

60 LAT

Mija 60 lat od wydarzenia, które zapoczątkowało proces integracji europejskiej, Europejska Wspólnota Gospodarcza oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej organizacje te zapoczątkowały wspólną politykę w dziedzinie przemysłu oraz rolnictwa.

Z tej okazji gościliśmy w szkole europosła pana Albina Siekierskiego, który spotkał się z młodzieżą, przypomniał  najważniejsze wydarzenia w procesie integracji europejskie oraz problemy i wyzwania jakie stoją obecnie przed tą organizacją.

Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję zadać kilka pytań dotyczących między innymi rolli Polskie oraz sytuacji po wystąpieniu Wielkiej Brytanii. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z przedstawicielem tej oraganizacji

DNI OTWARTE 2017

Wydarzenia, Aktualności

DNI OTWARTE 2017

Wtorkowe przedpołudnie 28 lutego stało się dla gimnazjalistów z Podhala okazją do zaznajomienia się z ofertą edukacyjną szkoły na Kokoszkowie. Otworzyliśmy swoje podwoje dla specjalnych gości, także z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spieszymy donieść, że takich tłumów na Kokoszkowie już dawno nie było. Kto był, ten wie. W trakcie spaceru po labiryncie szkolnych korytarzy uczniowie odkrywali tajniki poszczególnych zawodów.

Bezpośredni kontakt z uczniami i nauczycielami oraz filmiki promujące kierunki kształcenia w ZSCKR w przystępny sposób ukazały wszechstronność oferty szkoły. Szczególną atrakcją okazało się zwiedzanie szkolnych zakamarków, między innymi sali na wolnym powietrzu, kawiarnianego ogródka „Green caffe”, mini - parku maszyn rolniczych oraz zabudowań gospodarczych dla szkolnej menażerii: konika Tadzika, królików, krówki Jagody oraz węży.

PRZEGLĄD W BIAŁYM DUNAJCU

Wydarzenia, Aktualności

„II miejsce Danuty Stękały w Wojewódzkim Przeglądzie Młodych Recytatorów i Gawędziarzy w Białym Dunajcu”.

W dniu 26 stycznia 2017 odbył się XLI Wojewódzki Przegląd Młodych Recytatorów
i Gawędziarzy im. A. Skupnia Florka w Białym Dunajcu. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w finale reprezentowały uczennice klasy IV technikum turystyki wiejskiej – Aneta Broźna i Danuta Stękała.

Przegląd zakończył się sukcesem, ponieważ Danuta Stękała zajęła II miejsce za gadkę góralską. Uczennica ta już wielokrotnie była finalistką i zajmowała nagradzane miejsca w przeglądach gawędziarzy, prezentując doskonała umiejętność oratorską i nienaganną gwarę podhalańską.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

"STUDNIÓWKA"

Wydarzenia, Aktualności

Ferie zimowe klas maturalnych zakończyła studniówka w willi "Orchidea"

Uroczystość rozpoczęły podziękowania uczniów dla pedagogów za pracę i pomoc w rozwiązywani problemów, z którymi każdy młody człowiek spotyka się, wkraczając w dorosłe życie.

Pan Dyrektor w swoim wystąpieniu życzył wszystkim  miłej i przyjemnej zabawy oraz sukcesów w zbliżających się egzaminach maturalnych.  Jedak dzisiejszego wieczoru polecił maturzystom, by zapomnieli o  czekającej ich pracy i oddali się  szampańskiej zabawie do białego rana.

 

WETERYNARZE W PORTUGALII

Wydarzenia, Aktualności

SZKOLENIA PRAKTYCZNE

WETERYNARZE W PORTUGALII

Z dniem 29 stycznia 2017 roku grupa 12 uczniów Technikum Weterynarii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu otrzymała jedyną w swoim rodzaju możliwość uczestniczenia w praktykach zawodowych w Portugalii w miejscowości Barcelos. Wyjechali na praktyki w ramach projektu pn. „Europa w Nowym Targu - podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez europejskie praktyki” realizowanego przez Małopolskie Centrum Edukacji Sp. z o.o.

 Projekt realizowany jest na zasadach programu Erasmus+ współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

 

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA

Wydarzenia, Aktualności

"JUŻ CZAS NA STAŻ -REALIZACJA ZAGRANICZNYCH STAŻY ZAWODOWYCH W EUROPEJSKUCH ORGANIZACJACH I PRZEDSIĘBIORSTWACH"

W konferencji uczestniczyli zaproszenie goście oraz uczniowie biorący udział w praktykach zagranicznych. Uczestnicy spotkania mieli okazje zapoznać się ideą projektu oraz jego realizacją. Uczniowie uczestniczący w praktykach przedstawili prezentację z ich przebiegu.

Goście oraz uczniowie mieli też możliwość degustacji potraw kuchni greckiej przygotowanych przez uczniów.

„Grüne Woche”

Wydarzenia, Aktualności

Niezapomniany weekend z „Grüne Woche” w Berlinie

 „Grüne Woche”

Zwieńczeniem żmudnego cyklu kształcenia w czteroletnim Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych działającym przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu była niecodzienna inicjatywa wyjazdu na targi „Grüne Woche 2017” w Berlinie.

 Przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym uznaniem uczniów, którzy wykazali ogromny zapał do uczestnictwa w wydarzeniu głęboko angażując się w trud promocji kultury i tradycji regionalnej. Spośród wielu zainteresowanych spotkał nas ogromny zaszczyt godnego reprezentowania szkoły. Za sprawą decyzji Pana Dyrektora Mariana Nowaka udałyśmy się do Berlina wraz z panią profesor języka niemieckiego Joanną Piekarz.

35-LECIE SOLIDARNOŚCI

Wydarzenia, Aktualności

35-LECIE SOLIDARNOŚCI

10 grudnia br. w Nowym Targu  odbyły się obchody 35 - lecia Solidarności. Po głównych uroczystościach na przybyłych do Miejskiego Ośrodka Kultury  gości czekały przygotowane przez „Kucharzy” z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna   Suskiego w Nowym Targu wyśmienite smakołyki.

Na oczach wszystkich uczestników powstawała potrawa: polędwiczka wieprzowa serwowana z makaronem ryżowym w kompozycji świeżych warzyw z lekką nutą prażonego sezamu. Ponadto uczniowie wraz z nauczycielem panem Robertem Stankiem częstowali kwaśnicą  z żeberkami, barszczem  z uszkami, pasztecikami, kurczakiem   w 4 smakach oraz trzema rodzajami pierogów.